stroje
Teraz čítaš
VPS a Forex obchodovanie
0

VPS a Forex obchodovanie

vytvorené Pavol MosionekMarch 23 2017

Používanie virtuálneho VPS na obchodovanie Forexový trh je to ďalší krok zasvätenia. VPS - táto tajomná skratka sa často používa na fórach. Ale čo to vlastne je, čo by sa dalo využiť pri obchodovaní a potrebujete to aj vy? Už sme vysvetlili.

Čo je VPS

vps metatrader 4

Zobrazenie pracovnej plochy s VPS

Virtual Private Server, čo je virtuálny súkromný server v angličtine. Toto sa volá dedikovaný server, teda stroj rozdelený na niekoľko menších a distribuovaný on-line. Správca môže každému z nich ľubovoľne prideľovať ďalšie zdroje. Môžu mať teda inú konfiguráciu napríklad v dôsledku operačného systému, procesora, RAM, miesta na disku, prístupu k IP adresám atď. garantované zdroje, ku ktorým má stroj vždy prístup, a voliteľne tie, ktoré môžu byť dostupné len dočasne (napr. v závislosti od úrovne zaťaženia celého servera). Zjednodušenie celej definície - ide o počítač, na ktorom môžeme vykonávať štandardné operácie, okrem toho, že je dostupný len on-line.

Treba poznamenať, že prístup k VPS máme iba vtedy, keď hlavný stroj funguje správne. Stáva sa, že poskytovateľ služby obmedzí prenos dát klientovi, ale väčšinou ide o veľmi veľké limity v terabajtoch, takže v prípade FX obchodníkov to nevadí.

Prečo VPS Forex obchodníciforex vps

Povedzme si úprimne – „Mám vlastné VPS“ znie cool :-). Ale na čo to vlastne potrebujeme? Využití je aspoň niekoľko.

 1. Obchodovanie s použitím stroja (odborný poradca). Jednoznačne najčastejší dôvod. Obchodník obchodujúci so strojom na väčšine obchodných platforiem musí opustiť počítač so zapnutou aplikáciou brokera, aby bola spoločnosť EA aktívna a neustále sledovala trh. To generuje dodatočné náklady a riadne deaktivuje náš počítač, ak používame notebook. Navyše je tu problém s prístupom na internet, ktorý môže byť nespoľahlivý.
 2. Skrátenie času realizácie objednávky. Skrátenie vzdialenosti medzi naším počítačom a platformou, z ktorej odosielame objednávku a serverom, ktorý ju vybavuje, samozrejme zlepšuje čas vybavenia objednávky. V prípade skalpovacích stratégií, obchodovania s novinkami či HFT ide o milisekundy a ich „osekanie“ často prináša veľké úspory či dokonca určuje ziskovosť stratégie.
  Čítať: Aký význam má rýchlosť vykonania objednávky
 3. Prístup k personalizovanej platforme odkiaľkoľvek na svete. V prípade, že naše obchodovanie vyžaduje mimoriadne nastavenia a/alebo nástroje pridané do platformy, pohyb alebo cestovanie si vyžaduje, aby sme si so sebou ťahali laptop. Ak však všetko beží na VPS, máme prístup k nami nakonfigurovanej aplikácii odkiaľkoľvek na svete (pokiaľ máme prístup k akémukoľvek počítaču, tabletu či smartfónu a internetu 🙂).

  Túto aplikáciu čoraz častejšie využívajú obchodníci, ktorým nevyhovujú mobilné verzie obchodných aplikácií. Veľmi obmedzené možnosti a chýbajúce možnosti pridania vlastných skriptov či indikátorov v očiach niektorých úplne diskvalifikujú platformy na iOS alebo OS Android. Pripojenie k platforme cez VPS z tabletu alebo smartfónu tento problém odstraňuje a umožňuje prevádzkovať platformu plnej veľkosti (hoci na obrazovke inej ako plnej veľkosti ...).

Ako kúpiť VPS

Kúpa nášho virtuálneho servera je veľmi jednoduchá operácia. Najprv si musíte vybrať poskytovateľa služieb. V prípade obchodníka sú najdôležitejšie 3 základné parametre ponuky:

 • operačný systém - vzhľadom na to, že väčšina platforiem funguje bez problémov na Windows (napr. MT4 / 5), oplatí sa zvoliť Windows,
 • umiestnenie servera - čím bližšie k serveru makléra, tým lepšie,
 • stabilita a spoľahlivosť.

Ak nechceme využívať naše VPS na podporu viacerých platforiem súčasne alebo využívať veľmi pokročilé riešenia, technické parametre VPS budú druhoradou záležitosťou.

Ceny služieb primeranej kvality začínajú približne od 30-40 PLN v čistom mesačne, nejde teda o nadmerné náklady.

Ďalším krokom je zadanie objednávky s vyplnením prihlášky a zaplatením poplatku. Stojí za to venovať pozornosť podmienkam zmluvy. Veľmi často sa predplatné automaticky predĺži o ďalší mesiac a prostriedky sa zakaždým strhnú z kreditnej karty bez nášho súhlasu. V 95% prípadov je inštalácia a základná konfigurácia VPS na strane poskytovateľa služby a je bezplatná.

Stále viac maklérov Forex ponúka svojim klientom vyhradené VPS. Ponuky sú rôznorodé, ale rozhodujúcou výhodou takéhoto riešenia je ich umiestnenie - dedikovaný server väčšinou býva VEĽMI v blízkosti servera makléra. Výdavok? Niektoré spoločnosti ponúkajú bezplatnú službu pod podmienkou, že sa v danom mesiaci vygeneruje príslušný obrat. Iní brokeri ponúkajú fixný mesačný poplatok za VPS prístup (zvyčajne okolo 20-30 $/mesiac).

Prístup k VPS Forex ponúka:

 • Tickmill (obchodovateľný obrat),
  vzdialenej ploche

  Prihláste sa cez Windows Remote Desktop

 • FxPro (30 USD / mesiac),
 • IC Markets (15 lotov/mesiac).

Ako spustiť a používať VPS Forex

Na to budeme potrebovať softvér, ktorý je štandardne dostupný v systéme Windows (servis "Pripojenie vzdialenej pracovnej plochy"). Môžete tiež použiť niektorý z produktov ponúkaných (zadarmo) na webe, ako napríklad Xen, VMware, OpenVZ, FreeVPS, Virtuozzo. Jeden z najpopulárnejších medzi obchodníkmi je VMware. Do programu zadajte údaje, ktoré nám poskytol poskytovateľ služby vo forme používateľského mena, hesla a IP adresy servera.

Ako spustiť platformu na VPS

Na rozdiel od zdania to môže byť problematické. VPS majú často veľa funkcií, na ktoré sme zvyknutí pri prevádzke domáceho počítača vypnutého. Podobne pri kopírovaní dát zvonku - pripojenie disku alebo USB flash disku nie je nutné, pretože nemáme k dispozícii USB porty :-). Niekedy máme možnosť skopírovať súbor z nášho počítača priamo na server, ale nie vždy. A potom čo? Daný súbor môžete poslať na náš vlastný e-mail, z ktorého sa stiahne, alebo na server na zdieľanie súborov - je ich pomerne veľa (zadarmo). V prípade platformy brokera si inštalačný súbor môžete znova stiahnuť zo servera. Ak niečo nefunguje alebo inštalácia nebude možná, musíte použiť staršie riešenie. V prípade potreby zabaľte nainštalovanú platformu z disku počítača a odošlite súbor vo formáte .rar alebo .zip.

Co si myslis?
Mám rád
30%
zaujímavé
60%
heh...
0%
Šokujúce!
0%
nemám rád
0%
Škoda
10%
O autorovi
Pavol Mosionek
Aktívny forexový obchodník od roku 2006. Redaktor portálu Forex Nawigator a šéfredaktor a spolutvorca webu ForexClub.pl. Rečník na konferencii „Focus on Forex“ na Varšavskej ekonomickej škole, „NetVision“ na Gdanskej technickej univerzite a „Finančná inteligencia“ na univerzite v Gdansku. Dvojnásobný víťaz „Junior Trader“ – investičnej hry pre študentov organizovanej DM XTB. Závislý od cestovania, motoriek a parašutizmu.