Literatúra
Teraz čítaš
„Indexové investovanie. Finančné nástroje typu ETN a ETC [Recenzia]
0

„Indexové investovanie. Finančné nástroje typu ETN a ETC [Recenzia]

vytvorené Michal Sielski8 Február 2024

Na každom trhu je to rovnaké – najviac zarábajú tí, ktorí si ako prví všimnú a pochopia jeho potenciál a vedia ho využiť. ETN a ETC sú v Poľsku prakticky neznáme a u nás sú len v plienkach. Je to vhodný čas na investovanie do nich? Určite sa oplatí prečítať si knihu Tomasza Miziołka, z ktorej sa o tejto téme dozviete doslova všetko.

Uvedomelý investor veľmi dobre vie, čo sú zač ETF. Uvedomuje si, že môže investovať do širokého indexu takmer každej burzy, ako aj do ETF, ktoré sa zameriavajú na konkrétne odvetvie. Nemusí si sám vyberať firmy, vážiť portfólio a počítať, či má rebalancovať, pretože firma X za týždeň zdražela o 50% a firma Y klesla o 30%. To všetko zaňho robia správcovia fondov, respektíve stroje, na ktorých činnosť manažéri len dohliadajú. To umožňuje prakticky pasívne investovanie, ktoré je teraz možné zabezpečiť aj formou trvalého prevodného príkazu v konkrétny deň každého mesiaca.

Kniha je dobrá, ale ťažká

No na finančnom trhu sa už objavili aj mladší bratia ETF – nástroje ETN a ETC. O tom píše Tomasz Miziołek, ktorý má v tejto oblasti obrovské znalosti.

Na jednej strane netreba nič viac čítať, pretože sa nikde nič nové na túto tému nedozvieme. No na druhej strane, tých menej znalých téme investovania do tohto typu finančných nástrojov môže zavaliť forma knihy, napríklad počet a dĺžka niektorých poznámok pod čiarou, čo sťažuje jej čítanie. Samozrejme, môžete pochopiť autora, ktorý chcel tému vyčerpať, no v novom vydaní sa mnohé z nich dajú ľahko zaradiť do obsahu kapitol a niektoré jednoducho vynechať.

ETN nie je ETF

Napriek tomu je kniha pomerne bohatým poznaním pre všetkých, ktorí chcú ako prví vstúpiť na trh ETN a ETC. Trochu podobné ETF, ale ponúka väčší potenciál zárobku s väčším rizikom.

Nástroje ETN a ETC nemusia spĺňať investičné limity. Práve banky alebo finančné inštitúcie, ktoré ich vydávajú, rozhodujú o zostavení investičného koša a dokonca si môžu vybrať len jedno aktívum, napr. kryptomena alebo spoločnosť, ktorú kúpia pomocou finančnej páky. Môžete na nich teda zarobiť oveľa viac ako na ETF, no riziko je tiež vyššie.

Tomasz Miziołek nielen popisuje technické rozdiely medzi týmito nástrojmi, ale predstavuje ich aj z praktického hľadiska. Dôkladne analyzuje nástroje ETN a ETC, ktoré sú už kótované na Varšavskej burze, vďaka čomu môžeme na vlastné oči vidieť dve veci: ako rýchlo tento trh rastie, ale aj to, aký veľký potenciál má ešte pred sebou.

Skôr než však začneme investovať do ETN a ETC nadobro, určite stojí za to prečítať si ako na to a poučiť sa z chýb iných. Kniha "Indexové investovanie" bude na to najlepšou univerzitou.


O autorovi

Tomasz MiziołekTomasz Miziołek je profesorom na Univerzite v Lodži na Katedre financií a medzinárodných investícií. Počas svojej 25-ročnej kariéry viedol školenia a semináre o fungovaní investičných fondov a ETF fondov v Poľsku a vo svete. Je zakladateľom a šéfredaktorom etf.com.pl, ktorý už od roku 2009 spoľahlivo popisuje tajomstvá indexového investovania. Je členom dozornej rady spoločnosti Beta Securities Poland SA, dozorného výboru referenčných ukazovateľov kapitálového trhu v GPW Benchmark SA

Venuje sa výskumu fungovania inštitúcií kolektívneho investovania na domácom a medzinárodnom finančnom trhu, najmä investičných fondov a ETF fondov, ako aj indexového investovania.

Je autorom a spoluautorom kníh: "Správa portfólia pasívnych investícií - indexové investičné fondy a ETF fondy", "Trh investičných fondov v Poľsku" a "International Equity Exchange-Traded Funds".


kde kúpiť

Kniha je dostupná v Kníhkupectvo Maklerska.pl pre 99 PLN

Pre všetkých členov nášho klubu sme pripravili zľavu -5 % na nákup tejto knihy. Čoskoro sa na stránkach nášho webu objaví recenzia knihy a súťaž, v ktorej budete môcť vyhrať dva výtlačky.

Vstúpte do Forex klubu a využite zľavu -5% na nákup v kníhkupectve Maklerska.pl.

Co si myslis?
Mám rád
33%
zaujímavé
67%
heh...
0%
Šokujúce!
0%
nemám rád
0%
Škoda
0%
O autorovi
Michal Sielski
Profesionálny novinár už viac ako 20 rokov. Pracoval okrem iného v Gazete Wyborcza, nedávno prepojenom s najväčším regionálnym portálom – Trojmiasto.pl. Na finančnom trhu pôsobí už 18 rokov, začínal na Varšavskej burze cenných papierov, keď sa na trh práve uvádzali akcie PKN Orlen a TP SA. V poslednej dobe sa jeho investičné zameranie sústredilo výlučne na devízový trh. V súkromí je parašutista, milovník poľských hôr a poľský šampión v karate.